Our magazin

ארונות הזזה – עיצוב מול נוחות

באם אתם מעוניינים להוסיף ארון לאחד החדרים שלכם, ברור שתשקיעו מחשבה רבה בבחירת סוג הארון שיוכל לשמש אתכם בצורה הטובה ביותר. בשנים האחרונות, יותר ויותר ישראלים גילו את יתרונותיהם הרבים של ארונות ההזזה שמציעים, פשוטו כמשמעו, את השילוב האידיאלי שבין אסתטיקה לפרקטיקה. הנה כל מה שחשוב לדעת עליהם.

מהם ארונות הזזה?

ראשית, ראוי לשרטט את המאפיינים העיקריים של ארונות הזזה, מה שיאפשר, בהמשך, להבין את הסיבות לפופולריות שלהם. ארונות מסוג זה נפתחים באמצעות הזזה, לצדדים, של מספר דלתות, המורכבות על צירים ייעודיים. זאת, כמובן, להבדיל מהסוגים המסורתיים יותר של ארונות פתיחה, בהם הדלת נפתחת כלפי חוץ.

מכאן, עולה כבר היתרון המהותי הראשון של ארונות ההזזה, והוא החיסכון העצום במקום שהם מאפשרים. אין זה מפליא כי ארונות אלה נחשבים לבחירה המוצלחת ביותר עבור חדרים קטנים באופן יחסי. ועדיין, חשוב להדגיש כי אפשר לבחור ארונות בכל גודל למעשה, גדולים וקטנים כאחד, ובכך להתאים אותם עוד יותר למאפייני החדר בו הם מושמים.

חשיבותו של ארון מעצב

ארונות הזזה נחשבים כיום לאחת המילות האחרונות בתחום הריהוט, כשתורם לכך המגוון הרחב מאד של סגנונות ועיצובים שקיימים בתחום. ניתן למצוא כיום ארונות בכל סגנון אפשרי: החל מהמראה הקלאסי או המודרני, דרך הבחירה בעץ, בזכוכית או בכל חומר גלם אחר ועד לטקסטורות, לטפטים או אפילו למראות המושמים עליהם. כתוצאה, כל אחד יכול לבחור את הארון המתאים ביותר למגמה העיצובית של החדר, ולראות כיצד הוא מצליח, יחד עם זאת, להתבלט על פני שאר הרכיבים שבו.

כך השימוש נעשה יותר נוח

מעבר לחיסכון במקום, ולא פחות מאשר היתרון האסתטי, חשוב להדגיש כי ארונות הזזה נחשבים לאחד הסוגים הנוחים יותר לתפעול שניתן למצוא בתחום הריהוט. הפתיחה, כמובן, נוחה בכל קנה מידה, מבלי שיש חשש לשחיקת המנגנון עם הזמן (להבדיל, למשל, מצירי ארונות פתיחה "רגילים" שעלולים להישחק). תורמת לכך העובדה שבמרבית הארונות ניתן למצוא מסילות אלומיניום חזקות, ולצידן גם בולמים מסוגים שונים.

זאת ועוד, מגוון האפשרויות לא פוסח גם על פנים הארון. אופן ארגון המדפים שונה בכל אחד מהמקרים, כשניתן פיתרון בדמותם של מגירות, אמצעי תליה וכיוצא בזה. זו גם הנקודה שמאפשרת להתאים את מאפייני הארון הספציפי לצרכים של בני הבית, כשלעיתים אף הארון מעוצב, במיוחד עבורם, באופן אישי. בכוחה של עובדה זו להביא לניצול טוב עוד יותר של שטח הארון, ולאפשר לשמור על הסדר.

אז איך מתחילים?

ההחלטה על רכישת ארון הזזה טומנת בחובה, כאמור, מספר לא מבוטל של יתרונות. אולם גם כאשר מחליטים לרכוש ארון שכזה, עדיין נדרש להשקיע אי אילו מאמצים בבחירה ובתכנון. המלצה יעילה היא להתרשם מהמגוון הרחב של ארונות בחנויות רהיטים מסוגים שונים, ולהיעזר בידע המקצועי של אנשיו בכל הנוגע ל"תרגום" הצרכים של בני הבית למאפיינים הפיזיים של הארון.

במידה ואתם מתכננים שיפוץ יסודי בבית או שאתם נמצאים בעיצומה של בניית הבית החדש שלכם, ברצוננו להסב את תשומת לבכם לארונות שאתם מתעתדים להתקין בבית החדש או המשופץ. בין אם מדובר על חדר השינה, המקלחת או המטבח, הרי שבכל חדר בבית המודרני ישנו ארון אחד לפחות. אמנם לכל ארון ייעוד אחר וסגנון עיצוב אחר, אך בסופו של דבר כל הארונות באים לעולם במטרה אחת – לאכסן פריטים וחפצים שונים בצורה יעילה. עם זאת, מעבר למטרה הבסיסית הזו, אין שום סיבה שהארונות לא יהוו גם רהיט אסתטי שביכולתו לתרום לסגנון העיצוב הכללי של הבית.

סוגי הארונות הקיימים

בגדול ישנם שלושה סוגי ארונות. הסוג הראשון הוא ארונות ללא דלתות, השני הוא ארונות עם דלתות שנפתחות כלפי חוץ והאחרון הוא ארונות הזזה. למרות שיש משהו מיוחד בארונות ללא דלתות שמתאימים לבית בסגנון עיצוב מודרני ושמגבירים את תחושת השקיפות והפתיחות, הרי שארונות כאלו לא מסוגלים לספק הגנה לציוד שמאוכסן בתוכם. בנוסף לרוב הם גורמים לצבירת אבק ומהווים מפגע אסתטי במקרים בהם התכולה שלהם לא מסודרת בצורה מופתית. ההבדל העיקרי בין ארונות הזזה לארונות בעלי דלתות הנפתחות כלפי חוץ הוא בכך שארונות עם דלתות רגילות, תופסים יותר מקום בעת הפתיחה שלהם. הדבר מהווה חיסרון בעיקר כאשר הם ממוקמים בחללים קטנים יחסית. כמו כן דלתות שמורכבות על צירים נוטות להתנתק ממקומן, הצירים נוטים להעלות חלודה, ובאופן כללי, ארונות הזזה הם ארונות אסתטיים יותר ומסורבלים פחות. זו הסיבה שזהו סוג הארונות המועדף עבור חדרי ארונות למשל.

היכן מומלץ למקם ארונות הזזה?

כפי שציינו, כל חלל ברחבי הבית יכול להרוויח ובגדול מארונות הזזה. כך למשל מיקום של ארונות כאלו במטבח מונע את הסכנה שטמונה בדלתות פתוחות. כל מי שאי פעם קיבל מכה חזקה מדלת פתוחה, יודע בוודאי שמדובר בחוויה לא נעימה כלל וכלל. בנוסף, אחד האלמנטים החשובים ביותר בעיצוב המטבח הוא החיסכון במקום וכמובן שגם היעילות בחלוקת החלל. ארונות הזזה למטבח מהווים את הפתרון המושלם לחיסכון במקום, ליעילות ולנוחות. ארונות הזזה גם נפלאים לשימוש בחדרי השינה. את דלתות ההזזה ניתן לעצב במגוון דרכים, להוסיף להם קישוטים ועיטורים או לקבוע בדלתות שלהם מראות על מנת ליצור אפקט של מרחב. במידה ויש לכם חדר שינה לא מרווח, אתם ודאי מכירים את התופעה בה דלתות הארון נחבטות במיטה או בקיר כאשר פותחים אותן. ארונות הזזה מודרניים ישימו לכך קץ.

למה חשוב לשים לב כשרוכשים ארונות הזזה?

כאשר רוכשים ארונות הזזה חשוב לשים לב למידות הארון ולהתאמה של הממדים שלו לחלל בו הוא עתיד להיות ממוקם. אי לכך חשוב למדוד היטב את החלל המיועד בבית ולהגיע עם המידות לחנות או לבית העסק. בנוסף חשוב מאוד לבדוק את איכות המסילות, לוודא שהארון על כל חלקיו נושא תו תקן וכן שאתם מקבלים תעודת אחריות במעמד הרכישה על כל החלקים הנעים והנייחים כאחד. מעבר לכל זה חשוב לשמור על המסילות נקיות, לדאוג לתחזוקה שלהן ולהיפטר מכתמי עובש במידה ואלו נוצרים, מוקדם ככל האפשר.

קולקציית ארונות ההזזה שלנו